Blog

PaydayMansion zapewnia swoim Afiliatom szeroki wybór materiałów promocyjnych, technologię optymalizacji leadów, maksymalnie elastyczne warunki współpracy oraz niezawodną obsługę, jak również najwyższe prowizje na rynku.

Dynamiczny rozwój marketingu afiliacyjnego w USA

Od tamtego czasu można zauważyć rozwój różnych form marketingu dla firm działających w internecie: e-mail marketing, marketing displayowy oparty na banerach i innych graficznych obiektach, ale także marketing SEO (pozycjonowanie) i SEM (kampanie Pay Per Click, takie jak Google AdWords). Pojawiło się wiele pomysłów jak promować firmy i zwiększać ich sprzedaż w Internecie. Wiele firm dzięki marketingowi internetowemu wyrosło na potęgi, takie jak Google, Amazon, ale nie można zapomnieć o tysiącach firm, które wyspecjalizowały się jako podmioty świadczące usługi marketingu online. Jeśli spojrzeć na kilka ostatnich lat, widzimy rozwój nowych form promocji, takich jak marketing mediów społecznościowych, marketing mobilny czy marketing afiliacyjny.

To wspaniałe, że innowacyjność i kreatywność ludzi pozwoliła nam na używanoe tych wszystkich rozwiązań w celu promocji przedsiębiorstw w wirtualnym świecie. Ale w środowisku ekonomicznym, które zmienia się w bardzo szybkim tempie, żadna z powyższych metod nie może sama przyczynić się do sukcesu biznesowego przez lata. Z rosnącym przekonaniem, marketingowcy dochodzą do wniosku, że tylko dobrze dobrana mieszanka tych metod może zapewnić wygraną przedsiębiorstw na rynku. Z kolei marketing programów partnerskich jest tym elemente, który jest w stanie spiąć je wszystkie w całość.

Przyjrzyjmy się zatem marketingowi afiliacyjnemu. Czym on właściwie jest? Jest to forma marketingu, w której firma poszukuje partnerów albo innych firm zarządzających programami partnerskimi, które będą sprzedawać produkty tej firmy, zaś ich wynagrodzeniem będzie prowizja od sprzedaży. Marketing afiliacyjny jest więc oparty na:

  • Partnerach – ludziach, którzy mogą wprowadzić do programów partnerskich swoje umiejętności marketingowe,
  • Leadach – czyli osobach, które są zainteresowane produktami i usługami sprzedawanymi przez programy partnerskie,
  • Technologii i know-how – które są przekazywane przez programy partnerskie partnerom w celu osiągnięcia przez nich dobrych wyników sprzedażowych,
  • Wynikach – partnerzy są wynagradzani tylko i wyłącznie za nie, wyniki są mierzone poprzez liczbę wartościowych leadów, które potem można sprzedać, dzięki czemu sam produkt jest sprzedany, a partner otrzymuje za to prowizję,
  • Transferze kompetencji marketingowych – programy partnerskie wiedzą, że może być trudno wypracować sprzedaż pod jedną marką, dlatego niezbędne jest połączenie wysiłków programu oraz umiejętności i pomysłowości partnerów. W związku z tym programy partnerskie przenoszą część kompetencji marketingowych na partnerów, mają oni wolną rękę do wykonywania działań marketingowych online w imieniu programu, ale w granicach prawa oraz umów łączących ich z programem.

Na czym więc polega wartość marketingu programów partnerskich? Z marketingowego punktu widzenia, wartość przepływa od partnerów do firm prowadzących programy partnerskie, zaś potem do odbiorcy końcowego. Odbiorcą końcowym są firmy działające w bardzo konkurencyjnych branżach, jak pożyczki gotówkowe, ubezpieczenia, kredyty samochodowe czy farmacja. Rywalizacja wewnątrzsektorowa w tych branżach jest tak intensywna, że wiele narzędzi marketingowych nie spełniło oczekiwań tych firm, co w efekcie doprowadziło do rozwoju metod i strategii marketingowych. Oczywiście rozwój ten nie może być przypisany tylko tym firmom, stoi za tym wiele innych przyczyn, ale właśnie te dynamiczne i konkurencyjne firmy z branż, w których toczy się ostra walka o rynek pokazują, że dziedzina marketingu ma wciąż spore pole do popisu.

Dlaczego marketing afiliacyjny zyskuje na popularności?

Marketing afiliacyjny staje się popularny, ponieważ firmy chcą doprowadzić do dywersyfikacji źródeł pozyskiwania nowych klientów. Mają one nie tylko własne biura, ale także własne call centre, ulotki, publikują własne reklamy w telewizji, radiu i gazetach. Oprócz tych tradycyjnych form marketingu i pozyskiwania klienta, są jeszcze firmowe strony internetowe i strony typu Landing Page, działania SEO, SEM, blogi i media społecznościowe. Marketing afiliacyjny jest pomocniczą formą marketingu, która wykorzystuje te wszystkie dostępne metody promocji w sposób dopuszczalny przez lokalne prawo.

W marketingu, tak jak w przypadku każdej formy ludzkiej aktywności, istnieje coś co nazywa się granicą postrzegania i wyobraźni pojedynczego ludzkiego umysłu. Odzwierciedla się to we wszystkim, co firma wykonuje w ramach marketingu. Ale nie jest to wynik wyłącznie tego, że marketing firmy jest kontrolowany przez jedną osobę (choć w niektórych przedsiębiorstwach może się tak zdarzyć).

W firmie najważniejsza jest marka, wartości i zasoby, co w starciu z oczekiwaniami wielkiego rynku nie zawsze wystarcza, aby przetrwać nacisk ze strony konkurentów. Marketing partnerski jest rozwiązaniem, które możemy w takim przypadku nazwać drogą „na około” barykad konkurencji, ale prosto do celu, jakim są nowi klienci. Rozwiązanie to wykazuje rosnącą skuteczność.

Kluczowym składnikiem całej idei są partnerzy – niezależni i przedsiębiorczy ludzie, którzy bardzo dobrze znają sekrety marketingu internetowego. Znają oni doskonale tajniki efektywnej komunikacji marketignowej z rynkiem, wiedzą jak powinny wyglądać i działać strony internetowe oraz jak powinna być zaprojektowana marka, aby przyciągnąć klientów i przynosić zysk właścicielom firm. Tak więc wnoszą oni kreatywność i myślenie biznesowe do programów partnerskich oraz znacznie zwiększają zasięg marek. Rezultatem tych działań jest zwiększony ruch oraz więcej zleceń od klientów. Tak generowany ruch można zmonetyzować (sprzedać odbiorcom końcowym) i uzyskać prowizje.

Jednak nawet najjaśniejsze umysły nie napędzą programu partnerskiego, jeśli ten ma jakąś ukrytą wadę. Partnerzy nie zdziałają cudów, jeśli nie będą wspierani przez operatora programu. Tak więc najważniejszą rzeczą w całym biznesie jest odpowiednio wyważona współpraca pomiędzy operatorem programu, a jego partnerami.

Znakomity potencjał dla programów partnerskich w USA

Zacznijmy od prostych faktów: Stany Zjednoczone mają jeden z najbardziej elastycznych i chłonnych rynków na świecie. Jest to też kraj pełen ambitnych i energicznych ludzi, którzy potrafią myśleć o wielkich rzeczach. Firmy w USA stanowią dużą i dynamiczną grupę dążącą do wypracowania pomysłów biznesowych, które pomogą im nie tylko przetrwać, ale odnieść sukces. Nic dziwnego, że USA jest krajem, który do rozwoju marketingu wniósł najwięcej. Marketing afiliacyjny jest właśnie ucieleśnieniem tej ewolucji. W 2009 roku wygenerował on 1,9 miliarda dolarów przychodów i, według firmy Forrester Research, w roku 2014 wydatki na tę formę marketingu wyniosą 4 miliardy dolarów. Jak wiele firm i jakie firmy używają tego rodzaju marketingu? Tysiące, a wśród nich giganty i bardzo znane marki: Google, 3M, Sony, Shopko, TripAdvisor, Disney Store oraz wiele innych. USA to obiecujący rynek dla programów partnerskich.

Jaki potencjał drzemie w marketingu afiliacyjnym?

Nie ulega wątpliwości, że marketing afiliacyjny z roku na rok będzie generował coraz większe obroty. Jest to wynikiem działania podstawowych sił rynkowych, na skutek których „starsze” formy marketingu nie są już dłużej niezawodne, tak więc popyt na nowinki promocyjne zaczyna rosnąć. Z drugiej strony, jeżeli mamy mówić o wartości, powinniśmy przyjrzeć się z bliska pojedynczemu programowi partnerskiemu i zaobserwować jak wartość może zostać wygenerowana w jego strukturach. Jest to kwestia prostych i jasnych reguł gry. Partner powinien zawsze wiedzieć czego może oczekiwać od zarządzających programem partnerskim. Ponadto powinien on sam mieć szeroką wiedzę na temat marketingu online. Operatorzy programów partnerskich zaś powinni komunikować się z partnerami na równych zasadach. Z tego powodu program powinien rozwijać swoją wiedzę i know-how w tym samym, a nawet większym tempie, niż robią to partnerzy. Jeżeli zarządzający w pełni to zrozumieją, wtedy taki program partnerski może stać się czarną perłą, rakietą NASA, Astonem Martinem, czy też czymś innym, wyjątkowym na rynku. Kolejnym istotnym aspektem jest ciężka praca, która napędza cały program, od etapu tworzenia jego oprogramowania, aż do etapu realizacji zamówień.